Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Bývanie s peknými výhľadmi zabezpečil jednoduchý krok

  • 03. 12. 2020
  • Tlačiť

Začať, či nezačať rekonštrukciu svojho staršieho rodinného domu? Túto otázku pomohla manželskému páru z najjužnejšieho českého etnografického regiónu Doudlebska vyriešiť šanca na kúpu zaujímavého pozemku.

odd
Rodinný dom s oblúkom; Zdroj: Petr Zikmund

 

Rozhodli výhody pozemku

Nové miesto poskytovalo v prvom rade pekné výhľady na okolitú krajinu, Blanský les a jeho pohoria. Ďalším nezanedbateľným bonusom bolo umiestnenie v obci, v ktorej investori už 20 rokov bývajú a zároveň ju majú naozaj radi. Kúpa im umožnila postaviť si menší, po odchode dospelých detí výmerou primeranejší, objekt prihliadajúci na dnes požadovanú úroveň energetickej náročnosti a rovnako estetického spracovania. V tom poslednom sa dočkali aj zľahka extravagantného prístupu.

odg
Rodinný dom s oblúkom; Zdroj: Petr Zikmund

 

Zaoblené priečelie poskytuje pekné výhľady

Architektom je Ing. Josef Vostracký z „Ateliér Vostracký”, autor rodinného domu v malej obci Borek spomínaného v predchádzajúcom článku. Vzhľadom na špecifiká pozemku, svažitosť, pretiahnutý tvar so šírkou sotva 16 metrov a snahu o čo najlepšie využitie potenciálu v podobe možných výhľadov sa architekt rozhodol pre inú ako prísne pravouhlú pôdorysnú schému. Vonkajšie prostredie tak majiteľom sprostredkováva zaoblené, veľkoryso členené južné priečelie. Kváder by bol podľa autora priveľmi agresívny.

odb
Rodinný dom s oblúkom; Zdroj: Petr Zikmund

ode
Rodinný dom s oblúkom; Zdroj: Petr Zikmund

 

Obytné podlažie si drží jednu výškovú úroveň, začína v rovine príjazdovej komunikácie, pokračuje smerom na západ a končí niekoľko metrov nad terénom. Suterén zaberá asi tretinu celého objektu. 

Za prehnutou fasádou otočenou do záhrady sa nachádza denná časť domu zahŕňajúca obývaciu izbu s kuchyňou a jedálenským kútom, dve ďalšie miestnosti, toaletu, kúpeľňu i šatník, pričom rodičovská spálňa disponuje vlastnou saunou. Ako prechod medzi exteriérom a interiérom funguje na západnej strane dispozície vytvorená krytá pobytová terasa, vyvýšená nad povrchom záhrady a zboku chránená zasklením. Krajina sa týmto spôsobom dá vychutnať bezprostrednejšie.

odc
Rodinný dom s oblúkom; Zdroj: Petr Zikmund

odf
Rodinný dom s oblúkom; Zdroj: Petr Zikmund

od
Rodinný dom s oblúkom; Zdroj: Petr Zikmund

 

Efektívne konštrukčné riešenie

V rámci výstavby sa pre suterén zvolili šalovacie vybetónované tvárnice, prízemie bolo vymurované z tehlového systému HELUZ- FAMILY, rovnako priečky a preklady sú značky HELUZ. Vzhľadom na rozmery presklených otvorov bolo potrebné použiť kvalitné výplne, v tomto prípade sa vybral hliníkový okenný systém Schüco s tepelnoizolačnými trojsklami, ktorý zamedzuje nežiaducim únikom či prestupom energií v zimnom i letnom období. Vzduchotesnosť potvrdil tvz. Blower door test. Vykurovanie zabezpečuje tepelné čerpadlo.

oda
Rodinný dom s oblúkom; Zdroj: Petr Zikmund

Dom z portfólia Ateliér Vostracký je jednoduchá stavba s hlavnou fasádou oživenou elegantným prehnutím. Tento krok vnáša do architektúry osobitosť a umožňuje lepšie vychutnať okolitú scenériu. Dôraz sa opäť kládol na energetickú efektívnosť rodinného domu.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

 

Rezidenčný projekt v „Malom Rime" prepojí dve časti mesta

Čo ponúknu Ovocné sady?

"Trendy" štvrť na mieste ikonického socialistického komplexu

 

Zdroj: Novostavby.sk, HELUZ

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 03. 12. 2020
  • Tlačiť

Diskusia