Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Prácu architekta oceňujú už dve generácie v jednej rodine

  • 28. 07. 2020
  • Tlačiť

Postaviť príťažlivé a zároveň energeticky efektívne dielo sa podarilo v malej obci Borek neďaleko Českých Budejovíc. Povšimnutiahodný je v tomto prípade rozhodne výber architekta, nové bývanie navrhol už pre druhú generáciu jednej rodiny.

hec
Rodinný dom v obci Borek; Zdroj: Petr Zikmund

 

Vlastná skúsenosť ako najlepšia referencia

Za projektom stojí Ing. Josef Vostracký z Ateliéru Vostracký, prácu autora investor dôverne pozná. Vyrastal v dome, ktorý pred 20 rokmi projektoval jeho rodičom.

Pre realizáciu novostavby bola k dispozícii rovinatá plocha lichobežníkového tvaru o výmere 774 m2, jej dlhšia hrana smeruje na juh. V snahe o zmysluplné narábanie s danosťami pozemku sa mierne zalomená hmota rodinného domu osadila k jeho severnej hranici. Týmto počinom sa uvoľnil dostatočný priestor pre záhradu a s objektom súvisiace, účelné vonkajšie pobytové plochy. 

hed
Rodinný dom v obci Borek; Zdroj: Petr Zikmund

Vybudovaná bola terasa s miestom pre pohodlné posedenie a grilovanie, na prízemí umiestnená denná časť domu sa potom v letných mesiacoch prirodzene zväčšuje. Atmosféru dotvára prírodné jazierko a výsadba. Dobrú komunikáciu vnútorných priestorov s exteriérom zabezpečuje dominantné južné priečelie s výraznými presklenými otvormi, pričom na juh smerujú okná všetkých obytných miestností. Poskytujú, podobne ako pobyt v záhrade, pekné výhľady na Blanský les a jeho najvyšší vrchol Kleť. 

Okrem hlavnej obývacej miestnosti a kuchynského kúta nájdeme na prízemí rodičovskú spálňu s vlastnou kúpeľňou a luxusným nádychom, disponuje totiž priamym výstupom k vonkajšej vírivej vani. Na 2. nadzemnom podlaží sa nachádza pracovňa spolu s dvomi detskými izbami, šatníkom, kúpeľňou a strešnou terasou.

 

he
Rodinný dom v obci Borek; Zdroj: Petr Zikmund

heb
Rodinný dom v obci Borek; Zdroj: Petr Zikmund

 

K dotácii Zelená úsporám vďaka dobrému riešeniu

Estetika patrí samozrejme k dôležitým kritériám návrhu, popri nej sa však architekt sústredil aj na inú stránku, a to energetickú úsporu objektu. Využitie moderných technológií a materiálov v tomto prípade navyše pomohlo k získaniu dotácie z programu Zelená úsporám. 

Vzhľadom na snahu o dosiahnutie vyhovujúcej tepelnej pohody a skutočnosť, že súčasťou architektúry sú rozmerovo veľkorysé otvory, boli pre projekt rodinného domu vybrané elektricky ovládané hliníkové okenné systémy osvedčenej značky Schüco. Tie spĺňajú aj kritériá pre pasívne domy. Tienenie v lete a zlepšenie tepelnoizolačných vlastností v zime zaisťujú predokenné hliníkové rolety. Samotná stavba je murovaná, obvodové steny sú postavené z tepelnoizolačného muriva HELUZ-FAMILY

Pohľadové, vrchné vrstvy fasády tvoria obklady z dosiek Cembrit v kombinácií so smrekovcovými latami. 

hea
Rodinný dom v obci Borek; Zdroj: Petr Zikmund

Rodinný dom v obci Borek môžeme zaradiť k vizuálne vydareným dielam spĺňajúcim súčasné estetické nároky, za ktorými rozhodne nezaostáva ani svojou energeticky úspornou koncepciou. Hlavne je však výsledkom dôvery vloženej v schopnosti architekta, získanej na základe osobnej skúsenosti. 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Nové centrum Trnavy na pozostatkoch známeho cukrovaru?

Dovolenka na Slovensku, výber rezortov 1. Obľúbený Liptov

Hromadná práca z domu, bude mať tento „pokus“ dopady?

 

Zdroj: Novostavby.sk, HELUZ

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 28. 07. 2020
  • Tlačiť

Diskusia